Orpheum Stage

10am – 12:30pm
VSO Open Rehearsal
2:00pm – 2:15pm
St. James Music Academy – Marimba Ensemble
2:45pm – 3:15pm
Michael Dirk – Chaplin & Felix the Cat Go to Hollywood: The Mighty Wurlitzer (Organ)
3:30pm – 4:00pm
VSO SoM Big Band – VSO School Big Band in Concert
4:30pm – 5:30pm
North Vancouver Honor Strings, Woodwinds, and VSO musicians
8pm – 9:30pm
Vancouver Symphony Orchestra – Maestro Tausk conducts

Westcoast Energy Hall

11:45am – 12:15pm
Azalea Small Ensemble Travelling to China by Music
12:45pm – 1:15pm
Roan Shankaruk Songs from the 1910s to 1940s (Vocals and Ukulele)
1:30pm – 2:00pm
Sunny She and Jae-won Bang From Bach to Prokofiev: travel with music (Violins)
2:15pm – 2:45pm
Katheryn Petersen The Garden (Accordion and Clarinet)
4:00pm – 4:30pm
Anna Pietrzak South American Vibes (Classical Guitar duo)
5:00pm – 5:30pm
Amir Eslami Rumi Music Journey (Vocals and Persian Instruments)
6pm – 6:30pm
Michael Viens Blackthorn Blossoms Celtic Roots – Branching Out (Vocals, Guitar, Fiddle)
7:15pm – 7:45pm
Orchid Ensemble Orchid Blossoms (Vocals, Percussion, Chinese instruments)

Pyatt Hall

10:15am – 11:30am
Open Rehearsal with Concertante Youth String Ensemble
12:00pm – 12:30pm
5 Dog Ears Classic Jazz Standards by the 5 DOG EARS band
1:00pm – 1:30pm
The No Sweet Carolines (Vocals and Pianos)
1:45pm – 2:15pm
Quartetto Vivo 2 Pianos 8 Hands Dancing 40 Fingers
2:30pm – 3:00pm
In Recital – Pianist Joshua Kwan
3:15pm – 3:45pm
Noah Reitman Bass Recital (Bass and Piano)
4:00pm – 4:45pm
VSO School of Music Singers present: “Once Upon a Time” – beloved songs inspired by Fairytales
5:00pm – 5:30pm
Cellissimo Cello Ensemble
5:45pm – 6:15pm
Capilano Flute Choir Celebration of Flutes
6:45pm – 7:15pm
Azalea Zheng Ensemble Beautiful Sounds from Ancient Instruments
7:45pm – 8:15pm
Shruti Laya Bhedam Indian Classical Music
8:45pm – 9:30pm
Mohamed Assani Trio (Sitar, Tabla and Drums)

Willms Salon

10:30am – 11am
Baroque Fairytales (Harpsichord and Baroque Violins)
11:30am – 12:00pm
The Meeks Duo Classical Transformations for Piano Duet
12:30pm – 1:00pm
“String Music Alive – Qua Tres Duo” (Violins/Viola/Double Bass)
2:30pm – 3pm
Greg Samek From the page… (Acoustic Piano/Vibraphone)
3:30pm – 4:00pm
Azerbaijani Folk Music and more by Garmonist Asal Ahadi (Azerbaijani Folk Dance and Singing)
4:30pm – 5:00pm
Michelle Kwan Guzheng Live (Solo Harp)
5:30pm – 6:00pm
Hriday Raag Buddhdev The Raga Experience (Indian Classical Music)

Workshop Rooms

ROOM 411

10am – 11:45pm
Instrument Play Zone: Orchestral Instruments
12:00pm – 1:30pm
Instrument Play Zone: Traditional Chinese Instruments
1:45pm – 3:00pm
Instrument Speed-Dating
3:30pm – 4:30pm
Miles Black Student Jazz Combo demonstration
 

ROOM 412

10am – 12:30pm
VSO SoM Mini Music Makers Mini-classes
12:30pm – 2:15pm
Kid’s Ukulele Mini Class
2:45pm – 3:15pm
Nina Vu Replica(a)tion by Nina Vu (Solo Piano)
3:30pm – 4:00pm
Bella (Jie) Hong Russian piano music
4:30pm – 5:00pm
Taraneh Mousavi Home Is A River (Alternative Jazz)
10:30am – 11:00am
Vancouver Kiwanis Music Festivals Kiwanis Celebration Band
11:30am – 12:00pm
Kitsilano Secondary School Fiat Lux: Let there be light (Concert & Jazz Band)
12:30pm – 1:00pm
Pacific Chamber Music Academy (PCMA) Chamber Music Gems
1:30pm – 2:00pm
Zhimin Yu – Saluting Chinese Musical Masterpieces
2:30pm – 3:00pm
EnChor Choir in Concert
12:30pm – 1:15pm
The Lennox Wong-Chor And Seraphina Crema Black Quintet
2:00pm – 2:45pm
Will Clements Double Guitar Quartet Will Clements’ COMPASS
5:00pm – 5:45pm
Royal Academy of Punjab Dance workshop
6:30pm – 7:15pm
MNGWA Cosmic Cumbia Connection (Latin Alternative)
1:15pm – 2:00pm
Saxophilia Saxophone Quartet – Flowers and Songs
2:45pm – 3:30pm
al Mozaico flamenco dance academy – Flamenco Dim Sum: con arte y amor
5:45pm – 6:30pm
Cooking with Brass Street Party
12pm – 12:30pm
Patricia Faith Opera Jazz Duo
12:45pm – 1:15pm
The Melodious Trio Classical Serenade: A Journey Through Time
1:30pm – 2pm
Jack Campbell & Hank Bull Violin & Piano for the 21st Century
2:15pm – 2:45pm
Opera Lirica Society – Love and Longing
3pm – 3:30pm
Music Friends By the Stars’ Gentle Radiance
12pm – 12:30pm
Hot Moose Trio – JN Hummel, Trio in F Major, Op. 22, 3rd mvmt (Piano & Strings)
12:45pm – 1:15pm
Jocelyn Lai – Images Astrale (Solo Piano)
1:30pm – 2pm
Michelle Jia Yun Xu – The Kaleidoscopic ‘Images’ of Debussy
2:15pm – 2:45pm
Brian Sun: Piano (Chopin, Liszt, Rachmaninoff)
3pm – 3:30pm
Rachel Wei – The Development of the Sonata (Solo Piano)
3:45pm – 4:15pm
Estelle Copéry – Chopin, Debussy and Rachmaninov (Solo Piano)
12:00pm – 12:30pm
Kathleen Isaza – Opera In Flight: An Afternoon of Music at YVR
12:45pm – 1:15pm
Pablo Romero (Vocals & Piano)
1:30pm – 2:00pm
Kathleen Isaza – Opera In Flight: An Afternoon of Music at YVR
2:15pm – 2:45pm
Pablo Romero (Vocals & Piano)
3:00pm – 3:30pm
Kathleen Isaza – Opera In Flight: An Afternoon of Music at YVR
3:45pm – 4:15pm
Pablo Romero (Vocals & Piano)